Nowy rok to doskonały czas na reset we wszystkich obszarach życia. Tradycyjnie jest to czas na refleksję nad minionym rokiem i wnioskami, jakie z niego płyną oraz ocenę tego, co chcemy zmienić wchodząc w nowy rok.
Biorąc to pod uwagę, nie powinno być inaczej w przypadku Twojej firmy! Wykorzystanie początku roku na rewizję planu marketingowego jest strategiczną metodą zapewnienia zaangażowania klientów i osiągnięcia szczytu sprzedaży. Poznaj wskazówki dotyczące aktualizacji (lub stworzenia) planu marketingowego
Nowy rok – stare wyniki (do oceny)
Zanim rozpoczniesz proces planowania działań marketingowych na nadchodzący rok, warto przyjrzeć się bliżej swoim wynikom z poprzedniego roku. Nawet jeśli wcześniej nie miałeś ustrukturyzowanego planu marketingowego, powinieneś być w stanie przeanalizować to, co udało Ci się osiągnąć w minionym roku.
Oto kilka pytań, które należy sobie zadać oceniając skuteczność poprzedniego rocznego planu marketingowego lub działań w danym roku:
- Czy udało Ci się osiągnąć pożądane rezultaty swoich działań marketingowych (takie jak poprawa rozpoznawalności marki, X wygenerowanych leadów lub sprzedaży/przychodów)?
- Które konkretne działania marketingowe były skuteczne?
- Które konkretne działania marketingowe nie były skuteczne?
- Czy powinieneś przesunąć zasoby na skuteczniejsze cele, rynki lub taktyki marketingowe?
- Czy Twój rynek docelowy, odbiorcy lub obszar geograficzny zmieniły się w ciągu roku?
- Czy udało Ci się zmieścić w budżecie marketingowym na koniec roku?
- W jakich obszarach budżetu marketingowego musisz obciąć koszty na nadchodzący rok?
- W jakie obszary budżetu marketingowego chcesz więcej zainwestować w nadchodzącym roku?
Odpowiedzi na powyższe pytania dotyczące planu marketingowego z powinny odegrać kluczową rolę. Co roku należy wprowadzać zmiany w planowaniu marketingowym, uwzględniając wyciąganie wniosków z przeszłości – co działa, a co nie.
Wyznaczaj inteligentne cele!
Bez wyznaczania celów w naturalny sposób tracimy motywację. We wszystkim, co robimy, potrzebujemy kierunku lub celu, w przeciwnym razie kręcimy się w kółko. Potrzebujemy także zauważalnego postępu, który zmotywuje nas do osiągnięcia najwyższego potencjału, co dotyczy także naszych biznesów! Potrzebujemy jednak celów SMART. Cele, które są…
Specific – Konkretny – jaka jest jedna rzecz, którą chcesz osiągnąć i w jaki sposób?
Measurable – Mierzalne – o ile ma wzrosnąć i w jaki sposób to zmierzysz?
Achievable – Osiągalny – czy cel można osiągnąć w rozsądny sposób?
Realistic – Realistyczne – czy Twoje oczekiwania są realistyczne?
Timely – Terminowo – w jakim czasie chcesz osiągnąć cel?
Przykładem celu SMART może być „zwiększymy sprzedaż w witrynie o 50% w ciągu najbliższych pięciu miesięcy dzięki kampanii reklamowej na Facebooku” .
Pamiętaj – celuj wysoko, ale nie za wysoko. Nie chcesz, aby Twoje cele były tak nierealne, że nigdy ich nie osiągniesz. To po prostu kończy się rozczarowaniem, a nie satysfakcją i motywacją płynącą z małych sukcesów! Uwzględnienie konkretnych, mierzalnych i aktualnych atrybutów, które umożliwiają łatwiejsze śledzenie postępów, sprawią, że Twoje cele będą bardziej namacalne.
Przeprowadź badania odbiorców
Ważnym czynnikiem podczas opracowywania planu marketingowego jest określenie, co obecnie działa, a co nie, aby przyciągnąć odbiorców. Nie ma jednego planu marketingowego, który będzie skuteczny dla wszystkich. Musisz poznać swoich odbiorców (często na nowo) i dostosować sposób komunikacji i marketingu do ich wieku, demografii i motywacji zakupowych.
Najlepszym sposobem, aby to ocenić, jest analiza analityki biznesowej. Można je uzyskać z Google powiązanego z witryną Twojej firmy lub z platform mediów społecznościowych, które informują Cię o interakcjach Twoich klientów i wrażeniach z treści. Na przykład Google Analytics pokazuje, które kampanie lub kanały marketingowe najskuteczniej generują ruch i sprzedaż, jeśli w Twojej witrynie znajduje się sklep eCommerce. Natomiast analizy mediów społecznościowych, takie jak Statystyki Meta mogą ujawnić, które posty cieszą się największą interakcją i zaangażowaniem wśród odbiorców.
Informacje te są niezwykle cenne, ponieważ możesz wybrać wartościowe metody i treści, aby przyciągnąć określonych odbiorców, zwiększyć ruch i zwiększyć sprzedaż. Osiąganie celów staje się mniej czasochłonne, ponieważ skupiasz się na kilku metodach, które okazały się skuteczne, a nie na dużej liczbie nieudanych.
Wyprzedź konkurencję
Zrozumienie tego, co oferujesz w porównaniu z konkurencją, zwiększa Twoją siłę sprzedaży produktów, marki i/lub usług. Zyskasz pewność siebie i będziesz mógł ulepszyć swój plan marketingowy, aby wykorzystać swoje mocne strony. Przykładami tych mocnych stron mogą być lepsze ceny, produkty pozyskiwane/wykonane w sposób bardziej etyczny, materiały wyższej jakości, doświadczenie w niszowym obszarze, lepsza obsługa klienta i tak dalej.
Świetną strategią jest zidentyfikowanie trzech najlepszych konkurentów i spisanie ich mocnych i słabych stron. Na tej podstawie możesz określić potrzebę, którą możesz zaspokoić w swojej branży. Być może trzej najlepsi konkurenci, których sprawdziłeś, nie są otwartymi w dogodnych godzinach dla Twojej docelowej grupy odbiorców, ale Ty tak! Wykorzystaj swoje mocne strony i promuj je!
Inną metodą jest wybadanie metod promocji, strategii cen, przekazu i mediów stosowanych przez konkurencję.
Udokumentuj i zaplanuj swój plan marketingowy.
Aby osiągnąć swój cel, potrzebujesz jasnego planu marketingowego. Badania wykazały, że udokumentowane plany/cele mają o 42% większe szanse na osiągnięcie. Spisanie planu zmusza Cię do przemyślenia procesów prowadzących do jego osiągnięcia, a także potencjalnych barier i tego, czego będziesz potrzebować, aby je pokonać. Posiadanie wyznaczonego dokumentu z planem marketingowym pomaga również zapewnić spójność, zwłaszcza w zespole. To najlepszy sposób, który pozwala Tobie i/lub Twoim pracownikom wracać do punktu wyjścia i oparcia, dzięki czemu wszyscy pracujecie nad wspólnym celem.
Poza tym – korzystanie z osi czasu i ustalania harmonogramów w planie marketingowym jest bardzo korzystne, ponieważ zwiększa szanse na terminową realizację zadań. Niezależnie od tego, czy są to comiesięczne kampanie e-mailowe, cotygodniowe posty na blogu czy cotygodniowe posty w mediach społecznościowych, harmonogram ułatwia po prostu robotę. W przypadku zespołów umożliwia skuteczniejsze delegowanie pracowników, przy jasnych i spójnych zobowiązaniach.
Dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających organizację harmonogramu i poprawę wydajności procesów w firmie. Możesz skorzystać również z własnych szablonów w prostej formie excela.
Opracuj podstawowe elementy
Plan marketingowy to pisemny dokument zawierający strategie i taktyki marketingowe firmy. Pierwszym krokiem w opracowaniu rocznego planu marketingowego jest organizacja komponentów lub kategorii marketingowych, które są ważne dla Twojej firmy.
Typowe elementy planu marketingowego obejmują:
- Reklama (drukowana i/lub internetowa)
- Branding i grafika (gadżety promocyjne, fotografia, produkcja wideo, opracowanie graficzne)
- Materiały drukowane (katalogi, broszury, wizytówki)
- Wydarzenia (targi, webinaria)
- Marketing bezpośredni
- Public Relations (dystrybucja informacji prasowych, agencja PR)
- Badania (grupy fokusowe, ankiety)
- Media społecznościowe
- Strona internetowa (optymalizacja wyszukiwarek, tworzenie stron internetowych/hosting)
Rzeczywiste komponenty Twojej firmy mogą się różnić w zależności od Twojej firmy, branży i budżetu marketingowego. Ważną rzeczą jest zidentyfikowanie wszystkich potencjalnych elementów rocznego planu marketingowego, aby móc zdecydować, w jaki sposób planujesz uwzględnić je w swojej firmie w nowym roku. Nawet jeśli nie planujesz przydzielać budżetu na daną kategorię – np. media społecznościowe – należy go uwzględnić, jeśli planujesz jakiekolwiek działania marketingowe dla tej kategorii, aby można było nakreślić strategie i taktyki w ramach zintegrowanego podejścia do planowania.
Zdefiniuj strategie planu marketingowego, taktykę i budżet
Po nakreśleniu komponentów marketingowych dla firmy, wszystkie potencjalne strategie i taktyki powinny zostać zdefiniowane w podziale na kategorie lub komponenty.
Oto przykład definiowania strategii i taktyk dla kategorii „reklama”:
Kategoria marketingowa: Strategia reklamowa nr 1 – Kieruj ruch do witryny za pośrednictwem reklamy online.
Taktyka nr 1 – Google Adwords
Taktyka nr 2 – Banery reklamowe na stronie portalu branżowego
Taktyka nr 3 – Reklama w Social mediach
Każde działanie płatne będzie również musiało mieć przydzielony budżet. Plan marketingowy powinien zawierać pola umożliwiające zapis przydzielonego budżetu, rzeczywistych wydatków i odchyleń w budżecie, aby można było je śledzić przez cały rok i wprowadzać wszelkie niezbędne korekty. Na przykład, jeśli monitorujesz budżet w jednej kategorii, możesz przenieść środki do innej kategorii.
Elastyczność w dostosowywaniu rocznego planu marketingowego przez cały rok jest ważna, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i zachować „oportunizm” w działaniach marketingowych. Jeśli to możliwe, pamiętaj o korzystaniu z mechanizmów śledzenia działań marketingowych – takich jak raporty analityczne dotyczące witryny internetowej – aby móc wprowadzać zmiany w celu maksymalizacji wydajności kampanii (lub porzucenia wysiłków marketingowych, które nie przynoszą pożądanych rezultatów).
Wkraczając w Nowy Rok, mam nadzieję, że skorzystasz z tych rad, aby zreorganizować swój plan marketingowy, tak aby przyciągnął więcej odbiorców, zwiększył ruch na Twojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych oraz przyniósł większą sprzedaż przy jak możliwie najmniejszym wysiłku i czasie!